Familjen Jonssons stamträd

Mina förfäder från 1500 talet och framåt

I mitt sökande efter mina rötter har jag ur Alftas släktbok följt mina anfäder under nedanstående registreringar som finns upptecknade i denna bok. Har även sökt i kyrkoböcker, husförhörslängder som jag har funnit på Genline.

Registrering 9G omfattar bondesläkt i Alfta som utgår från J Jonsson i Grängsbo, vilken är den tidigaste kända i denna släkt
.

Registrering 5 M omfattar bondesläkt i Malvik som tidigare omnämnes i 1546 års kyrkourkund .

Registrering 7 W omfattar bondesläkt i Viken som tidigare omnämnes i 1613 års Jordabalk.
 
Registrering 20 W omfattar en släktgren från Stora Tuna i Dalarna. Inflyttad till Alfta omkring 1850.
Har även lagt upp ett släktträdet på nedanstående www. adress. 

http://www.myheritage.com/member-156815282_52773632/sj?lang=SV

 

Min farmor och farfar

Farmor och farfars bröllopskort.
Har från kyrkoboken fått uppgifter om att deras bröllop skedde den 3 maj 1901.
Farfar Jonas Nilsson var född den 13 januari 1861 och dog den 10 juni 1927 och farmor Kerstin Johansson var född 12 juli 1875 och avled den 22 januari 1939. Makarna fick 11 barn. Farfar var son till en torpare vid namn Nils Pehrsson, bosatt på Grängsbo s9. Farmor var dotter till en J Wakt i Grängsbo. Jag har  inte träffat dessa personer eftesom båda var döda när jag föddes. 

Min mor och far

Bröllopsfoto på mina föräldrar.
Sara och Johan Jonsson. Det som framkommit från kyrkboken har giftemålet skett den 24 mars 1934. Det är tre månader efter det att min bror Evald blev född.
Då det inte finns någon nu levande person som kan berätta hur och var deras bröllop skedde kan jag inte skriva mer utförligt om detta.  

Mina svärföräldrar

Bröllopsfoto på mina svärföräldrar . Enar och Ella Svedberg.
Deras giftemål skedde i Gruvbergets kapell. Vigseln skedde den 26 augusti 1945, direkt efter ordinarie högmässa. Brudnäbb var Anna-Lisa Ivarsson och vigselförrättare var Carl-David Otzén.
Efter vigseln i Gruvberget åkte man med gengasbil till Mårs i S Kyrkbyn Alfta, där bröllopsfestligheterna fortsatte med middag och dans. För musiken svarade spelmännen Jonas Andersson och Sören Hall från Bollnäs.

Det egna bröllopet

Vårt bröllop skedde den 30 augusti 1975. Vigseln skedde vid Rengsjö prästgård och vigselförrättare var Olle Thurfjell i närvaro av två vittnen. Alf och Birgitta Svedberg (svåger och svägerska).
Bröllopsmiddagen avnjöts på Voxna herrgård. En mindre efterfest hade vi senare i vårt hem i Rengsjö.  

Stefan och Maria

Maria och Stefan gifte sig i Alfta Kyrka år 2000. 
Vigselförrättare var Per Jernqvist. Brudnäbb var sonen Jonas.
Bröllopsfesten hölls i "Gammelgården" i Runemo där festligheterna pågick fram till småtimmarna. Värdpar för kvällen var Lena och Conny Sahlin.  Anita rappade, med hjälp av Johan och Håkan, ett uppskattat bröllopstal till brudparet.

Katarina och Håkan

Katarina och Håkan gifte sig i Bollnäs Kyrka den 25 augusti 2001. Vigselförrättare var Stig Wengelin. Värdpar var Ulrika och Peder Olsén. Sång utfördes av Håkans syster Agneta och Peder.
Efter vigselakten samlades man till bröllopsfest vid Rengsjö hembygdsby. Där förekom det mer sång, musik och tal till brudparet. Festligheten höll på till småtimmarna.

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...
Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

04.02 | 19:14

Hej Kjell!
Roligt om jag kunnat vara dig behjälplig.
Mvh Stig

...
04.02 | 19:13

Hej Yvonne!
Roligt om jag kunnat vara dig behjälplig. Mvh Stig

...
04.02 | 19:13

Hej Berit!
Roligt om jag kunnat vara dig behjälplig.
Mvh
Stig

...
04.02 | 11:14

Tack för hjälpen! Idag var det svårt! :)

...
Du gillar den här sidan
Hej!
Prova att göra en egen hemsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS